Son dönemde kripto para piyasasında adından ufak ufak söz ettiren, Türkçe adı ile ‘’ stabil kripto para ‘’ olarak adlandırılan ‘’ Stablecoin ‘’ isimli bir para birimi piyasaya sürülmüştür. Bu kripto para, Nick Tomanio tarafından tanımlanmış olup fiyat istikrarı özelliğine sahip bir kripto para birimi olarak piyasada yerini almıştır. Stablecoin, Amerika dolarına karşı stabil olarak bilinmektedir. Yatırımcıların stablecoin tercih etmesindeki en önemli neden ise Bitcoin, Todeks Ethereum, Litecoin, Ripple gibi coinlerin birim fiyatlarındaki dalgalanmadan etkilenmeden işlem yapmaları diyebiliriz. Özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi coinlerin fiyatlarındaki iniş çıkışlar göz önüne alındığında Stablecoin istikrarlı oluşu yatırımcılar için oldukça önemli bir özelliğe sahip oluşunun bir kez daha farkına varılmasında fayda sağlamaktadır.

Todex Stablecoin çok eski olmayıp sadece birkaç yıl önceye dayansa da geçtiğimiz yıldan bu yana Basecoin ve Carbon gibi girişim sermayesi destekli kuruluşların piyasada yerini alması ile yükselişe geçtiği, iyi bir ivme kazandığı gözlenmektedir.

Neden Thodex Stablecoin ?

Bunun için en önemli neden stabil olması diyebiliriz. Yatırımcıların korkulu rüyası fiyatlardaki dalgalanmalardan dolayı stablecoin yatırımcılar için oldukça olmaz bir özellik diyebiliriz. Todex Bitcoin ve Ethereum gibi coinleri barındırmaktansa Stablecoin’e yönelip yatırım yapmak daha mantıklı gibi geliyor. Bu sayede fiyatlardaki ani düşüşlerden etkilenmeyip zarar etmeyi de önlemiş olursunuz.

Ufak bir örnek vermek gerekirse Bitcoin’in 10 bin dolar olduğunu farz edersek dolara sabit bir Stablecoin için 1 Bitcoin işlem yapmış iseniz 10 bin Stablecoin’e sahip oldunuz demektir.  Hafta boyunca ise fiyattaki dalgalanmalar dolayısı ile Bitcoin’in fiyatı 7 bin dolara düştüğünü düşünürsek elinizde olan 10 Stablecoin bu ani düşüşten hiçbir şekilde etkilenmeyecektir. Ayrıca işin güzel yanı ise bu 10 bin Stablecoin’i dilediğiniz an Bitcoin’e çevirebilecek olmanızdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir