Alternatif bir ödeme aracı olan sanal para birimleri dağınık defter teknolojileri ile günümüzde en çok dikkat çeken finansal yeniliklerin öncüsü olarak karşımıza çıkar.

Bu tarz para birimleri emtia, itibari veya elektronik parayla benzerlik gösterse de birbirlerinden çok farklı yönleri de bulunur. İlk sanal para birimi örneği ise Bitcoin’dir. Günümüzde yüzlerce bu tarz para birimi vardır ve bunlar Bitcoin teknolojisini esas alır.

Thodex Sanal Para Birimlerinin Genel Özellikleri

Todeks Sanal para birimleri yasalarla düzenlenmez. Bu nedenle bazı konularda risk oluşturabilir. Ancak tüm bu risklere rağmen, geleneksel ödeme yöntemlerine oranlar birçok avantaja sahiptir ve her geçen gün çok daha fazla kişi tarafından tercih edilir.

  • Dağınık defter,
  • Madencilik faaliyetleri gibi faaliyetler bu çeşit para birimlerinin altyapısını oluşturur ve bu kavramlar oldukça yeni olmasına rağmen çok yoğun bir ilgiye ve tartışmalara neden olur.

Son dönemlerde dağınık defter teknolojisini içeren çok sayıda proje gündemdedir. Ancak bu para birimi ile ilgili yasal düzenlemeler hala başlangıç seviyesinde yer alır.

Kısacası kısa vadede bu tarz para birimlerinin itibari paranın yerini alması ve para politikasını etkisiz hale getirmesi pek olası görünmez. Buna rağmen dünya genelinde oldukça popüler hale gelmesi nedeniyle ülkemizde de bu çeşit para birimlerine yönelik yasal düzenlemelerin yapılması gerekliliği ortaya çıkmış ve konuyla ilgili araştırma faaliyetlerinin yapılmasının faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.

Merkezi ve Merkezi Olmayan Sanal Para Birimi Arasındaki Fark

Thodex Sanal para biriminin kullanımı ve dolaşımı ile ilgili kuralların yanı sıra ödeme ve mutabakat süreçlerini de içeren temel unsurların güvenilir bir merkez tarafından yapılması halinde merkezi bu tarz para birimi söz konusudur. Böyle bir durumda özel bir kuruluş tarafından ya da katılımcılar arasında belirli bir usulde işlemler gerçekleştirilir ve merkezi bir yönetici tarafından bütün işlemler kontrol edilir.

Merkezi olmayan para birimlerinde ise merkezi yönetici bulunmaz. Böylece bu çeşit para birimini kullanan kişiler herhangi bir aracı olmadan transfer işlerini gerçekleştirir. Merkezi otorite yerine sistemin işleyişini yöneten iç protokoller mevcuttur.

Bu çeşit para birimleri ile alakalı olarak daha detaylı bilgilere web sitemizden veya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Todeks Sanal Para Birimlerinin Avantajları

Son zamanlarda başta merkezi olmayan bu para birimleri olmak üzere genel olarak tüm bu tarz para birimi çeşitlerinde gözle görülür bir artış vardır. Çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilmesinin en büyük nedeni ise kullanıcılara sağladığı çok sayıda avantajdır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Yüksek İşlem Hızı

Transfer işlemlerinin uzunluğu birimden birime değişiklik gösterse de genel olarak merkezi olmayan para birimleri için bir saatten azdır. Merkezi olanlarda ise bu süreç anında gerçekleşir. Diğer para birimleriyle gerçekleştirilen ödeme işlemlerine göre oldukça hızlı olan bu tarz para birimleriyle yapılan işlemler aynı zamanda günün her saatinde yapılabilir. Ayrıca onay ve mutabakat süreçlerinin hızı, kullanıcıların bulunduğu konumdan bağımsızdır.

İşlem Bilgilerinin Güvenliği

Bu çeşit para birimleriyle yapılan işlemler için herhangi bir resmi ödeme aracına, ödeme kanalına ya da hesaba gerek yoktur. Bu birimlerin bulunduğu platformlar anonimdir ve kişisel bilgilerin gizli tutulması için oldukça idealdir. Bu para birimleri ile gerçekleştirilen ödeme işlemlerinde kişisel bilgilerin paylaşılmasına gerek olmaz.

Düşük Maliyet

Bu çeşit para birimleri için kullanılan sanal cüzdanlarda paranın muhafaza edilmesi için hesap ücreti çoğu zaman alınmaz. Ayrıca işlem ücreti genellikle yoktur ya da çok cüzi bir miktardır. Birçok para biriminden farklı olarak döviz kuru gibi herhangi bir masrafı bulunmaz. Para transfer ücretleri oldukça düşüktür.

Çoğunlukla yatırım amaçlı olarak kullanılan bu tür para birimleri ile ilgili haberleri takip etmek önemlidir. Bu açıdan bu yazımız size daha detaylı bilgi verecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir