Thodex Kripto para piyasası ile ilgilenen  ve kripto paraların gelişim sürecini takip etmiş olan çoğu kişinin bildiği üzere, Bitcoin, Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi(ler) tarafından başlatılan kripto para dünyasının ilk ve en öne çıkan kripto parasıdır. Zaman içinde Bitcoin kaynak kodu üzerinden fork/çatallanma yoluyla birçok Altcoin ortaya çıkmıştır. Zaman içinde kendi piyasa değerlerini ve market hacimlerini oluşturmuşlardır. Günden güne de Bitcoin’in hakimiyetinin kırıldığı piyasada gelişimlerini sürdürmektedirler.  “Peki neden farklı Altcoinlere ihtiyaç duyulmuştur?” sorusunun cevabı da şu şekilde özetlenebilir. Thodex Altcoinlerin çıkışlarını şu açıdan indirgemek gerekiyor: Bitcoin, esasında Blockchain deneylerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Çıkışı esnasında oluşturulduğu yazılım içinde barınan özellikleri ile birlikte de bugüne kadar devam etmiştir. Bu proje de, her ne kadar kimliksiz ve aracı kurumları aradan kaldırarak para transferi olanak tanıyor olsa da ekosisteminde bazı sorunlar barındırmaktadır. İşte Bitcoinden sonra piyasaya sürülen kripto paralar da, Bitcoin ekosisteminde sorunlu olduğunu düşündüğü özelliklere çözüm bulmak ve kripto para piyasasında alternatifler üretmek için oluşturulmuştur.

Örneğin; Bitcoin madenciliği işine girmek de son zamanlarda artan zorluk ile birlikte daha riskli ve kar getirmeyen bir yatırım olarak görülmektedir. Ve bir de genel tabloya bakıldığında madenciliğin büyük sermaye sahiplerinin tekelinde olduğunu da tespit edebilirsiniz. Transfer için kayıt işlemleri zorlaştıkça, free ücretleri artmakta ve bu durumda da kullanıcı transfer için daha fazla komisyon ödemek durumunda kalıyor.

İşte size bu içeriğimizde bu tarz sorunlara alternatif olabilmek amacıyla ortaya çıkmış olan Ripple hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Thodex Ripple Nedir?

Todex Ripple için bir tanım yapmamız gerekirse; ‘Eş zamanlı, küresel bir ödeme ağı…’ olarak ifade edebiliriz. Thodex Bitcoinden farklı olarak odak noktasını bankalar ve kullanıcılar arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak olarak belirleyen Ripple (XRP), uluslararası para transferlerinde günümüz dünyasında zahmetli ve külfetli olabilecek para transfer işlemlerini olabildiğince basit ve daha düşük masraflı hale getirmektedir.

Todeks Ripple Nasıl Çalışır?

Thodex Ripple esasında bir şirkettir. Todex Blockchain ağı üzerinden madenciler ve kayıt defteri tutan sistemler olmaksızın, kendi ağları aracılığıyla transferleri gerçekleştirmektedir. Bu özelliğinin Ripple’ye kattığı avantajları bulunmaktadır. Buna örnek verecek olursak, Ripple ağı kullanılarak yapılan transfer işlemlerinin ücretleri, artan free ücretleri ve işlem zorluğu farkı gözetmeksizin gerçekleşeceği için  ortalama 0.0011 Dolar gibi bir ücretle gerçekleştirilebilmektedir. Ve bu işlem ücreti de diğer kripto para birimlerinde ve bankalar üzerinden yapılacak transferlerde ödenecek transfer ücretinin çok çok altında bir değerdir. Kendi ağını kullandığı için madenciler tarafından yapılacak doğrulamayı ve onaylamayı beklemediği için de daha hızlı işlem gerçekleştirilebilir bir sistemdir. Ayrıca Ripple ağıyla işlem yapan bankalar ve transferi gönderen/alan kişiler işlem takibini yapabilmektedirler. Fonları transfer eden kişilerin bilgileri önce kayıt defterine işleniyor daha sonra tarafların hesaplarına işliyor. Böylece her iki taraf içinde işlemi kesinleştiriyor ve güvence altına alıyor. XRP diğer kripto para birimlerinden farklı olarak merkezi bir yapıda olduğu için ve muhatap bulunabilecek bir yapıda olduğu için bankalar tarafından ödeme sistemi aracısı olarak kabul edilmiş durumda. Dünyanın en büyük 50 bankasından 15’i Ripple’ı kullanmaktadır. Türkiye’de ilk kez XRP ile işlem kabul eden banka da Akbank olarak listeleniyor ve Akbank blockchain alanında ilk atılım yapan banka olma özelliğini taşıyor. Ripple şu an itibariyle $25.219.649.075 market hacmi ile kripto paralar arasında 3. Sırada yer almaktadır. Ripple’ın günlük işlem hacmi ise bu yazının içeriğin oluşturulduğu tarihte $1.405.730.000 civarlarında seyretmektedir.

Todeks Ripple Nasıl Alınır?

Türkiye’de Ripple alımı için aracı borsaları kullanabilirsiniz. XRP işlemi yapan ve alım/satım ile transferlerine olanak sağlayan Türk borsalarına Thodex örnek gösterilebilir. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir