Todex POW: Bir bilgisayarın bir iş için çalıştığının ispatlanmasında kullanılan metoda verilen addır. Bilgisayarlar bazı işlemleri hızlı bir şekilde yapabilirler. Örneğin; bir mail gönderimi bilgisayarların hızlı yapabilecekleri bir iştir. Bu sebeple bilgisayarların dakikalar içinde milyonlarca, istenmeyen e-posta göndermesi de mümkündür. Bunun önüne geçebilmek için, e-posta sunucusu, e-postayı gönderen bilgisayardan biraz çalışmasını ve bunu ispatlamasını talep edebilir. Bu şekilde e-posta atmak isteyen bilgisayar bir süre çalışmak ve bunu ispatlamak durumunda kalacaktır. Böylelikle de birkaç e-posta atabilme imkanı bulacak ama milyonlarca e-posta atması için gerekli zamanı bulamayacaktır. İlk zamanlarında spam mailleri engellemek amacıyla kullanılan bu yöntem Bitcoin ile birlikte kripto para madenciliği için de kullanılmaya başlanmıştır.

İş ispatı aslında, istek sahiplerinin ne kadar hevesli olduklarını anlayabilmek için onlardan talep edilen fedakarlığı ispat etmeleri durumudur. Bitcoin madencileri mümkün olan en çok işlemi içeren blok oluşturma hedefi doğrultusunda çalışır. Bunun için de ciddi hesaplama gücünün var olması gerekmektedir. Bu hesaplamaları en iyi yapan ve en uygun bloğu bulan sistem, Blockchain ağı tarafından Bitcoin ile ödüllendirilir. İşte bilgisayarlar tarafından o en uygun bloğu bulmak için yapılan işleme Proof of Work denir.

Bunu şu şekilde örneklendirirsek anlaşılması daha kolay olacaktır. Benim elimde çok param olduğunu varsayalım. Ben elimdeki bütün parayı hakkaniyetli bir şekilde dağıtmak istiyorum. Bunu yapmak için, yaşadığım şehrin en işlek ve en olmayacak yerine gidip “Ben bütün paramı dağıtıyorum” diye bağırırsam, benden güçlü olan birileri gelip elimden bütün paramı alabilir. Bu da benim amacıma ulaşmamı engeller. Onun yerine elimdeki parayı daha sakin ve daha çok ihtiyacı olan, parayı dağıtmam için daha uygun insanların olduğu yere gidip dağıtabilirim. Böylece benim hakkaniyetli bir şekilde parayı dağıtma isteğim de amacına ulaşmış olacaktır.

Thodex Bitcoin sistemi de çalışma mantığı olarak verdiğim örnekten çok farklı değil. Para yerine blok dağıtılıyor. Blok alabilen herkese de işlem ücreti olarak karşılığında BTC veriliyor. Şayet bloklar en işlek yerde verilseydi en fazla bilgisayarı ve gücü olan blokları ve işlem ücretlerini alabilirdi. İşte bu durumun önüne geçebilmek için BTC her geçerli blok için onun hak edildiğini kanıtlayan bir karakter dizisi istemektedir. Bu karakter dizisinin oluşması için de yüksek işlem gücü gerekmektedir. Çünkü, oluşturmanız gereken bloğun karakter dizisi SHA-256 şifreleme sistemi adı verilen özel bir sistem ile gerçekleştirilmek durumundadır. SHA-256 tek başına ayrı bir konu olacağı için konudan uzaklaşmamak adına bununla ilgili herhangi bir detay ifade etmeyeceğiz.

Bitcoin madenciliği aslında, yukarıdaki bilgiler eşliğinde de ifade etmemiz gerekirse, bilgisayarınıza çok özelliği olan bir sayıyı (SHA-256 sistemiyle oluşturmak şartıyla) aratıp buldurmanızdan ibarettir. Bu sayıyı özellikli yapan şey ise bulunmasının oldukça zor olması ve her yeni sayı (blok) bulundukça yeni sayıların bulunmasının gittikçe zorlaşıyor olmasıdır. Bu özellikli sayıyı en hızlı şekilde bulan ve en hızlı blok oluşturan bilgisayar sisteminde de Todex Blockchain ağı ödül olarak (hem işlemi gerçekleştiren kullanıcının verdiği işlem ücreti hem de üretilen yeni Bitcoin üzerinden) Bitcoin ödülü vermektedir.

Bu sayıyı bulma işinin gittikçe zorlaşması tabi ki şans eseri gelişen bir durum değildir. Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından güvenlik önlemi olarak bu şekilde ayarlanmıştır. Bu güvenlik önlemi de herkes kafasına göre Bitcoin oluşturamasın diye, sistemi manipüle edemesin diye eklenmiş bir özelliktir. Bitcoin madenciliği yapmak istiyorsanız, istisnai bir durum söz konusu değilse şayet, geç kaldığınızı söyleyebiliriz. Nitekim zaten halihazırda var olan madenciler çok güçlü bilgisayar sistemleri ile uzun zamandır Todeks Blockchain ağında kayıt defteri tutmaktadır ve işlemlerin gerçekleştirilebileceği yeni bloklar üretmek için çalışmaktadır.


1 yorum

NEM Coin Nedir ? Yatırım Yapılır Mı ? | Bitcoin Borsaları · 1 Mayıs 2018 00:03 tarihinde

[…] önceki içeriklerimizden ulaşabilirsiniz: “Proof of Work (PoW) / İş İspatı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir