Thodex Kripto para piyasasıyla ilgileniyorsanız, Altcoin tabirini daha önce duymuşsunuzdur. Altcoin; açık kaynak yazılımı ile ortaya çıkan kripto para yazılımları üzerinde gerçekleştirilen forklar ile ortaya çıkan diğer kripto paralara ve tokenlara verilen genel addır. İşte bu Altcoinler arasında kullanıcıların dikkatini en çok çeken kripto paralardan biri de Litecoin’dir. 2011 yılının sonlarında Bitcoin çatallanması sonucu ortaya çıkan Litecoin, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’inin daha hafif ve hızlı bir versiyonu olmak amacıyla tasarlanmıştır. Bitcoin’in “Altın” olduğu bir piyasada Litecoin “Gümüş” olma amacını gütmektedir. O zamanki transfer işlemlerinde Bitcoin 10 dakika civarında transfer edilebiliyorken Litecoin bu süreci 2.5 dakika gibi bir süreye indirgemeyi başarmıştır.

Thodex Litecoin Neden Bu Kadar Değerlendi?

Thodex Litecoin’in bu kadar önce çıkmasını tek bir nedenle açıklamaya çalışmak yanlış olacaktır. Zira kullanıcılar arasında bu denli değer görmesinin birden fazla nedeni vardır.  Bu nedenlerden birini Bitcoin fiyatlarının çok yükselmiş olması ve kullanıcıların Litecoin’e yönelmesi olarak gösterebiliriz. Tabi ki Litecoin’in birçok diğer Altcoin’e nazaran daha rahat alınabiliyor olması da bu nedenlerden gösterilebilir. Türkiye’de de Litecoin alımı yapabileceğiniz borsalara bir örnek vermek gerekirse Todex borsası kurulduğu ilk zamanlardan beri güvenli Litecoin alım satımına olanak sağlamaktadır.

Todeks Litecoin’in özellikleri nelerdir?

İşlemleri Bitcoin’e göre 4 kata kadar hızlı gerçekleştirebilme özelliğini kullanıcılara sunmuştur. Ve bu özelliğinin yanında, Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee toplamda madenciler tarafından kazılabilecek Litecoin sayısını 84 milyon adete çıkarmıştır. Charlie Lee daha önce katıldığı bir toplantıda “Vizyonum her zaman Bitcoin’i tamamlayacak bir şey yapmaktı, yarışmak değil. Bitcoin bankalar arasındaki milyonlarca dolarlık hareketleri karşılayabilir, ev ve araba almak gibi işlemlerde kullanılabilir. Gerçekten güvenli. Thodex Litecoin ise daha küçük şeylerde kullanılabilir.” açıklamasında bulundu. Litecoin’in yaratıcısı olan Charlie Lee bir Google mühendisidir ve 2011 yılında açık kaynak kodlu bir istemci aracılığıyla GitHub üzerinden piyasaya sürdüğü Litecoin için yaptığı ilk açıklamalarda amacının yeni bir kripto para çıkarmak olmadığını, yalnızca Bitcoin’in yazılımını öğrenmek istediğini söylemiştir. Ancak Bitcoin’den daha iyi bir alternatif olabileceği fikri oluşunca Litecoin’i herkese açık olarak kullanıma sunmuştur. Thodex Litecoin ağı ilk olarak 13 Ekim 2011’de piyasaya sürülmüştür. Blok zinciri oluşum süresini 2.5 dakikaya indiren özelliklerin yazılıma eklenmesiyle işlem sürecini hızlandıran Litecoin, coin sayısı ve farklı karma algoritmalarını da (SHA-2 yerine Scrypt) artırarak, kısmen değiştirilmiş kullanıcı grafik arayüzü ile Bitcoin Core istemcinin bir forku olarak ortaya çıktı. Todeks Litecoin, Bitcoin’den farklı olarak blok zincirlerinde daha yüksek işlem hacimlerini gerçekleştirebilmektedir. Ağ, daha sık blok oluşturabilmesi sayesinde, gelecekte yazılımda bir değişikliğe gerek duymadan daha çok işlem yapılabilmesine olanak sağlıyor. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir