2008 yılında Satoshi Nakamoto’nun ortaya çıkardığı Bitcoin ile birlikte oluşan Kripto Para / Şifreli Para teknolojisini ve kripto para sektörünü hepimiz biliyoruz. Kripto Para teknolojisinin bir sektöre dönüşümü; Thodex Bitcoin’in açık kaynak kodları üzerinden gerçekleştirilen fork/çatallanma metodu kullanılması vasıtasıyla dünya genelinde birçok farklı nitelikte ve karakteristik özellikte kripto para biriminin ortaya çıkması sonrasında hızlanmıştır.

Thodex – Dünya’da ve Türkiye’de Kripto Para

Kripto Para piyasası oluştuğu süreç boyunca, Bitcoin’in ve Altcoinlerin ekseriyetinin tasarlanış protokolleri gereği bir alışveriş ve takas aracı olarak kullanılabilir bir değer olarak tanımlanmıştır. Ve bu durum piyasa içinde madencilik dışında farklı yatırım alanlarını doğurmuştur. Kripto paraları, madencilik dışında alternatif bir yol ile elde etme yöntemi geliştirme gerekliliği, kripto para borsalarının bir yatırım olanağı olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. Kripto para borsaları aynı zamanda piyasa içinde aracı bir kurum misyonu da üstlenmektedirler.

Bildiğiniz üzere, kripto paraların birçoğunda ve Bitcoin teknolojisinde madencilik yoluyla kripto para elde edilebilmektedir. Yatırım yapan madenciler, madencilik yaptıkları kripto para birimleri üzerinden kazanç elde etmek amacıyla, yatırımlar yapmışlardır. Yine Bitcoin’in tasarlandığı protokol gereği, giderek azalarak ancak sürekli olarak (21 milyon adet Bitcoin üretilene kadar) piyasaya Bitcoin sürülmesi gerekmektedir. İşte madenciler bu doğrultuda yatırım yapan ve Bitcoin cüzdanları arası gerçekleşen finansal işlemler ve transfer işlemlerini kayıt altına alacak sistemler kullanan kullanıcılardır.

Madenciler piyasaya sürülen yeni Bitcoinler ve transfer için diğer kullanıcılar tarafından ödenen ücretler üzerinden ödül kazanarak yatırımlarının karşılığını almaktadırlar. Kripto para piyasasında Bitcoinlerin ve diğer Altcoinlerin yatırım aracı olarak değerlendirilmesini sağlayan kripto para borsaları, madencilik dışında, anlık olarak farklı para birimleri bazlı kripto para alım/satım işlemleri yapılmasına olanak sağlayarak, Bitcoin elde etmenin alternatif yöntemi olmayı başarmıştır.

Kripto Para teknolojisi, ilerleyen zamanlarda, ödeme yapma yöntemi olarak günümüzden farklı yöntemler kullanılacağının sinyallerini veren çok önemli bir gelişme olmuştur. Kripto para borsaları bu doğrultuda gelişen sektör açısında para birimleri ve finansal sistemler arasında bir köprü görevi görmektedir.

Dünya’dan ve Türkiye’den kripto para borsalarını örneklendirerek, çalışma mantığını irdelememizi kolaylaştırabiliriz.

Öncelikle, kripto para denildiğinde akla gelen Bitcoin dışında 1000’den fazla çeşitli kripto para birimi olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Bu kripto paralar, yazılım uzmanları tarafından dijital ortamlarda geliştirilen ve yine yazılım uzmanları tarafından performansı yüksek bilgisayarlar kullanılarak üretilen, bir merkez bankasına ve aracı kuruma ihtiyaç duyulmadan transferi yapılabilen takas araçlarıdır. Kripto para borsalarına Dünya’dan ve Türkiye’den örnekler verelim…

Dünya’da Kripto Para Borsaları

Dünya Genelinde kripto para borsaları, az önce belirttiğimiz üzere, kripto para piyasası açısından hasıl olan birtakım gereklilikler neticesinde ortaya çıkmıştır. Her borsa, farklı farklı kripto paralar üzerinden kullanıcılara alım/satım ve transfer olanağı tanımakta, kripto para kullanıcılarının yatırımlarını yönetmelerine imkan sağlamaktadır. Dünya üzerinde var olan kripto para borsalarını, “20.04.2018” tarihi itibari ile kripto para birimler üzerinden işlem hacimleri de göz önünde bulundurarak örneklendirebiliriz.

 BİNANCE

Hong Kong merkezli bir kripto para borsası olan Binance, Dünya genelinde işlem hacmi hem çok yüksek olan hem de farklı kripto para birimleri için alış/satış ve yatırım imkanı sunan borsalardan bir tanesidir. An itibariyle 300’den fazla kripto para üzerinden işlem yapma imkanı sunan Binance’nin an itibariyle bütün kripto para birimler üzerinden günlük işlem hacmi $2.186.754.912‘dir. Binance’nin kullanıcılarına, işlem yapabilmelerini kolaylaştırmak amacıyla, sitesinin kullanım dili üzerinden sunduğu seçenekler arasında Türkçe olmamakla beraber, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce ve Rusça gibi diller bulunmaktadır. Binance borsasının işlem hacminin çoğunluğu (an itibariyle 10,16%) Bitcoin işlemleri ile oluşmaktadır.

OKEx

Çin’in en büyük Altcoin borsalarından biri olan OKEx, 23.04.2018 itibariyle Bitcoin haricinde 465 farklı Altcoin ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. OKEx’in yine aynı tarih itibariyle 24 saatlik işlem hacmi toplamı $1.991.121.247 ‘dir. OKEx kullanıcılarına site üzerinden İngilizce ve Çince dil seçenekleri ile hizmet sunmaktadır. OKEx borsasının günlük işlem hacminin büyük oranı (13,71%) Bitcoin işlemlerinden oluşmaktadır.

HUOBİ

Aslında Çin merkezli kurulan Huobi Borsası dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesidir. San Francisco’da ofis açarak ABD ve Çin’deki kripto para borsalarını birleştirmeyi amaçlayan borsa 26 Ocak 2018 tarihinde San Francisco’da düzenlenen Blockchain Connect konferansına katılan borsalardan bir tanesiydi. Huobi Borsası sitesinde Çince, Korece, İngilizce, Tayca, Almanca, Türkçe, İspanyolca, Fransızca gibi diller ile kullanıcılarına hizmet sunmaktadır. 23.04.2018 tarihi itibariyle günlük işlem hacmi $1.470.521.138 ‘dir. Ve işlem hacminin büyük çoğunluğunu (10,95%) gibi bir oranla Bitcoin oluşturmaktadır.Bu borsalar 23.04.2018 tarihi itibariyle dünyada işlem hacmi en yüksek kripto para borsaları. Türkiye’de yer alan kripto para borsalarından son dönemlerde en çok gündeme gelen ve Altcoin türlerini artırarak kullanıcılarına hizmet sunan bir borsa olan Thodex Borsasından bahsedelim.

Todeks

Todex Borsası Türkiye’de 1 Ekim 2017’den beri hizmet veren kripto para borsasıdır. Şu anda bünyesinde 9 farklı kripto para birimi ile hizmet veren Thodex, Türkiye’nin en büyük borsalarından bir tanesidir. Coinmarketcap sitesinde de, Türkiye merkezli en büyük kripto para borsalarından biri olan Thodex 23.04.2018 tarihi itibariyle ile günlük $4.483.446 işlem hacmine sahiptir. Türkiye’de hizmet sunan Thodex, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), Dash (DASH), Ripple (XRP), Stellar (XLM), Nem (XEM), Bitcoin Cash (BCH) gibi farklı kripto para birimlerini kullanıcıları için listelemektedir. Thodex borsasına üye olmak için https://thodex.com sitesini ziyaret edebilir, ücretsiz üyelik oluşturduktan sonra dilerseniz işlemlerinizi yapabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir