฿ simgesi ile bilinen,  kısaltması BTC olan, herhangi bir kuruma kuruluşa bağlı olmayan, bankalar ile bir ilişkisi bulunmayan, ülkelerin kendi para birimleri ile alış-satış yapılabilen, transferi kolaylıkla sağlanabilen bir dijital para birimidir.

Bİtcoin Nasıl Ortaya Çıktı ?

Bitcoin; bundan tam 9 yıl önce 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto rumuzlu henüz kim olduğu bilinmeyen bir şahıs tarafından oluşturulmuştur.  Satoshi Nakamoto rumuzlu şahsın bir mail grubuna tam 8 sayfalık bir whitepaper ( iş planı ) göndermesi ile gündeme gelmiştir. Gönderilen bu whitepaper ( iş planı ) içeriği ise ; var olan bankacılık sisteminin yarattığı sorunları ve bu sorunlara kendince sunduğu öneriler ile çözüm bulunabileceği  savunulmaktadır.

Doğal olarak Satoshi Nakamoto tarafından gönderilen whitepaper ( iş planı ) bazı keskin tartışmalara yol açmıştır. İlk olarak tartışmayı küçük gruplar oluşturmuş, ardından birden fazla kişinin de dikkatini çekmesi ile tartışmaya dahil olan kişi sayısı bir hayli fazla olmuştur. Bu arada Satoshi Nakamoto sunduğu önerilerin tartışma konusu olup epey bir ilgi çekmesini öğrendiğinde ise sadece bu konuda gönderdiği o mail ile kalmayıp bir çalışma gerçekleştirerek 3 ocak 2009 tarihinde ise ilk Bitcoin’i çıkarmıştır.

İlk Bitcoin çıkarttıktan tam 1 yıl sonra ise Satoshi Nakamoto nedeni henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü ortadan kaybolmuştur. Ardından 2011 yılında ise yayınladığı mesai ile tekrardan gündeme gelmiştir. Satoshi Nakamoto’nun yayınladığı mesajın içeriği ise ; gerçekleştirdiği çalışma ile artık ilgilenemeyeceğini ve Bitcoin çalışmalarını ise tartışma gruplarındaki aynı düşünceye sahip fikir önerilerinde bulunan kişilere ve yazılımcılara devrettiğini belirtmiştir. Bu mesajından sonra ise Satoshi Nakamoto’dan bir daha haber alınamamıştır. Satoshi Nakamoto hakkında birden fazla spekülasyon ortaya atılmıştır. Bazı gruplarda birden fazla oluşan grup olduğu iddia edilmiş, bazı gruplarda ise cinsiyeti tartışma konusu olmuştur. Lakin bu yazılanlar spekülasyondan öteye geçememiştir.

Bitcoin Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İlk olarak güvenilir bir borsa ile işlem yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sonuç olarak belli bir miktar yatırımınız olacak ve bu yatırımınızın güvende olduğunu bilerek işlem yapmanız en doğru bir yol olacaktır. Kripto para ATM borsalarında işçisinden emeklisine, patronundan öğrencisine pek çok insan yer almaktadır. Kripto para borsalarında işleyiş oldukça basittir. İlk olarak TL yatırma işlemi gerçekleştirmeniz ve ardından coin bakiyenizi ister ayın, haftanın belli günleri sadece ALIŞ yaparak yatırım/birikim yapabilir veya dilerseniz AL-SAT yaparak ile kar elde etmek için işlem yapabilirsiniz. En başta bahsettiğimiz konuya dönecek olursak, borsa konusunda seçici olmanızı ve borsayı kullanan insanlardan borsa ile ilgili eksi ve artı yönlerini öğrenip borsa seçimizi bu yöntem ile yapmanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir