Şifreli sanal para olarak bilinen Bitcoin, açık kaynaklı bir kod olarak oluşturulmuştur. Diğer para birimlerinden en büyük farkı ise merkezi bir otoritesinin olmamasıdır. Bu nedenle herhangi bir para otoritenin ya da hükümetin Bitcoin üzerinden bir hakimiyeti ya da kontrolü bulunmaz. Üretimi de sadece Bitcoin ağının kontrolü altında gerçekleşir. Bitcoin fiyatları çok çeşitli nedenlere bağlı olarak değişmektedir. Bu yazımızda biraz size bu nedenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Thodex Kripto para birimleri içerisinde en yüksek değere sahip olan Bitcoin, fiyatları açısından değerlendirildiğinde yine herhangi bir otoritenin etkisinden bahsedilemez. Hiçbir hükümet ya da grup Bitcoin değerini manipüle edemez. Buna rağmen bitcoin fiyatında dalgalanmaların yaşanması ve bu iniş çıkışların oranının yüksek olması dikkat çekicidir.

Örneğin; Bitcoin mart ayının sonlarında 3.900 dolar civarında olmasına rağmen, nisan ayına 4.151,45 dolar değeri ile adım atmıştır. 10 Nisanda ise 5.321,94 doları bulmuştur.

Todex Bitcoin Fiyatları Neye Göre Değişir?

Değerinde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle göz korkutan Bitcoin, birçok kişiye güvenilmez gelir. Aslında Bitcoin fiyatını belirleyen tek şey arz ve talep ile ilgilidir. Yani insanlar Bitcoin almaya ne kadar istekli olursa Bitcoin fiyatı da o oranda artış gösterir. Ne kadar çok kişi elindeki Bitcoin’i satarsa yine o oranda Bitcoin’in değerinde düşüş yaşanır. Kısacası Bitcoin’in fiyatını belirleyen tek faktör alıcının ne kadar istekli olduğuyla alakalıdır.  

Bitcoin’in diğer para birimlerine göre daha değişken fiyatlara sahip olmasının nedenlerinden biri Bitcoin pazarının daha kısıtlı olmasıdır. Zamanla kullanımı artış gösterince ve pazar alanı büyüyünce bu ani dalgalanmalar da yavaş yavaş yok olarak dinginleşecektir.

Günümüzün en önemli yatırım araçlarından biri olan sanal para birimleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımız yardımcı olacaktır. Gerektiğinde daha fazla bilgi için bu linki de ziyaret edebilirsiniz.

Thodex Bitcoin Fiyatı Neden Çok Değişken?

Bitcoin haberleri süreçlerini değiştiren asıl faktör yukarıda belirttiğimiz gibi arz ve talep konusu olsa da, yatırımcıların Bitcoin alım ve satım işlemlerinde etkili olan ve dolayısıyla arz talep ilişkisini yönlendiren pek çok etken mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Todeks Bitcoin hakkında çıkan kötü haberler Bitcoin kullanıcılarını korkutarak değerinin düşmesine neden olur.
  • Todex Bitcoin üzerine oluşan algı değeri Bitcoin değerinin de dalgalanmasına sebep olur.
  • Bitcoin’in değer metodu ile ilgili algıda çok fazla değişkenlik yaşanması fiyatının da değişmesi ile sonuçlanır.
  • Büyük miktarda Bitcoin sahibi olan yatırımcıların hareketi ister istemez Bitcoin değerinde oynamaların olmasına neden olur.
  • Güvenlik konusunda yaşanan ihlaller yatırımcıların çekince içerisine girmesine ve tepki göstermesine sebep olduğu için doğrudan fiyatların da etkilenmesine vesile olur.
  • Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde Bitcoin üzerine yapılan yatırımlar değerinde oynamaların yaşanmasına neden olur. 
  • Bitcoin konusunda var olan vergi belirsizlikleri Bitcoin değerinde de oynamaların yaşanmasına neden olur.

Kısacası Bitcoin değerinde gerçekleşen inişler ve çıkışların bu kadar çok yaşanmasının önüne geçilebilmesi ancak yatırımcıların güvenilir bir değer deposu sağlama yeteneğine sahip olması ile gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte geleneksel para birimlerinin etkilendiği her türlü faktör her daim kripto para birimlerini de etkileme yetisine sahip olabileceği unutulmamalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir